Potrava a krmení
Živočišná potrava pro semiakvatické a vodní želvy
Semiakvatické a vodní želvy jsou všežravci, přijímají tedy jak živočišnou, tak rostlinnou stravu. Zpravidla ale upřednostňují masitou stravu. Sbírejte plže s ulitou či bez ní (pozor na chráněné druhy!), dešťovky, kobylky a jiný hmyz. Občas můžete krmit i naškrábaným libovým hovězím masem, avšak nikoli vepřovým. To je moc tučné. Vhodné ke krmení jsou i malé akvarijní ryby nebo proužky filé ze sladkovodních ryb. Velmi výživným základním krmivem je sušená strava určená pro kočky, nezáleží na tom jaké značky. Je cenově dostupná a obsahuje vápník, vitamíny a maso z ryb - přesně to, co potřebuje vodní želva. Kromě toho nabízí obchody se zvířaty speciální krmiva pro semiakvatické a vodní želvy.
Kolik smí želvy sníst
Neexistují bohužel všeobecná pravidla o množství potravy. Zdravé želvy často jedí více, než je pro ně zdravé a přibírají na váze. Při krmení musíte zvíře pozorovat a sami odhadnout, kdy je vhodné krmení ukončit. Pravidelně želvu važte abyste mohli sledovat přírůstek váhy, který se v průběhu prvních čtyřech až šesti let snižuje (procentuální přírůstek se rok od roku snižuje) Pokud je vaše želva tlustá a a záhyby na kůži se při zatahování noh do krunýře vyboulí, omezte prosím množství potravy.
Doplňky potravy
Doplňky, které by měly být pravidelně přidávány k stravě, jsou jen tři, ale za to velmi důležité: vápník, vitamíny a stopové prvky (k dostání v obchodech se zvířaty).
Vápník může být podáván ve formě vaječných skořápek, rozdrcených na prášek, plavené křídy nebo ve formě speciálního preparátu. Mláďatům ho dodávejte do potravy po dobu prvních dvou let života denně, později dvakrát týdně.
Vitamíny jsou podávány jako kapky nebo jako prášek. Práškové směsi vitamínů a minerálů se podávají denně, tekuté podle návodu na obalu nebo instrukcí veterináře. (Vitamíny uchováváme v chladu, suchu a tmě.)
Stopové prvky se prodávají ve formě prášku. Pro každou želvu přidáváme do potravy jednu špetku týdně. (Většinou je obsahují kombinované preparáty.)
Pět pravidel pro krmení
1. Býložravce krmíme většinou denně na začátku jejich denní aktivity. Dbejte na to, aby byla potrava stále čerstvá a staré krmení odstraňte.
2. Dospělým býložravcům udělejte jednou týdně "půst", při kterém budou jíst jen seno.
3. Masožravé želvy krmíme dvakrát týdně.
4. Mladé masožravé želvy (semiakvatické a vodní) byste měli krmit denně, ale v menších dávkách. V obchodech se zvířaty se prodává tzv. baby-potrava)
5. Po jednom až dvou letech krmíme mladé semiakvatické a vodní želvy stejně jako dospělé.