Nemoci
Plísně
Jsou příčinou příliš vlhkého prostředí. Plíseň se může přenést i ze špatně skladovaného sena nebo od nové činčily ze zverimexu. Čincile začne vypadávat srst nejprve okolo čumáku a genitálií. Velice rychle se šíří, proto musíme postiženého jedince oddělit od ostatních. Poměrně dobře na plísně zabírá prášek Fungistop, který můžeme buď preventivně přisypávat do písku nebo přímo nanést vatičkou na postižená místa. Zanedlouho srst opět doroste.
Anomálie zubů
Příčina bývá buď z nedostatku věcí na okus v lepším případě. V horším je to genetická vada, která se nedá léčit a činčile budou zuby přerůstat neustále. V takovém případě se tito jedinci v žádném případě nesmí dále množit, aby vadu nepřenášeli na své potomky. Přerostlé hlodáky a stoličky se projevují pomalým přežvykováním, odmítáním tvrdé potravy a následným hubnutím, drobením potravy, slintáním popř jde-li o stoličky slzením. Pro ošetření je dobré vybrat si veterináře, který má zkušenosti s činčilami. Ten ji uspí a zuby zbrousí. Po zákroku bude ještě činčila pravděpodobně nějaký čas odmítat potravu a bude třeba ji krmit rozemletými granulemi. Časem by měla sama přejít na normální stravu. Zdravá činčila má hlodáky žluté až žluto-oranžové.Jsou-li bílé nebo dokonce průhledné, značí to nedostatk vápníku.
Zácpa
Většinou ze špatné potravy nebo nedostatkem pohybu. Činčila má čím dál menší bobky, nakonec může přestat vylučovat úplně. Pomáhá kousek jablka a samosřejmě více pohybu. Pokus se to nezlepší, je lépe vyhledat vetrináře. Může dojít i k zauzlení střev.
Průjem
Jsou-li bobky mazlavé a činčila je snadno rozšlape, lepí-li se jí na kožich má činčila průjem. Příčina stejně jako u zácpy může být ze špatné potravy, příliš čerstvého krmiva. Může to znamenat i otravu, při výběhu dejte pozor na jedovaté rostliny a saponáty. Řeší se to obvykle odebráním lisovaného krmiva a podáváním jenom sena. Můžeme nabídnout vločky, nebo živočišné uhlí. Pokud máme podezření na otravu, je lepší vyhledat veterináře.
Křeče
Mohou mít ze stresu, přehřátí, otravy, nedostatku vitaminu B nebo vápníku, což je časté u březích a kojících samic. Nutné okamžitá návštěva veterináře!
Onemocnění jater
Nejčastěji to bývá důsledek nevhodné stravy nebo také požití jedovatých látek. Činčila viditelně chřadne. Zhoršuje se kvalita srti, hubne a na zádech má tzv. kozí hřbet, který je dobře viditelný na sedící činčile. Toto onemocnění je nezvratné a úplně vyléčit se nedá. Částečne může na pročištění pomoci Ostropestřec mariánský, který je k sehnání ve zdravé výživě. S tímto onemocněním si může vědět rady pouze veterinář a to odborník, který už má s činčilami zkušenosti. Proto dbejte na správnou stravu, když činčilka onemocní, bývá už většinou pozdě:(
Oční záněty
Příčinou bývá průvan, příliš prašné piliny nebo písek. Projevuje se uzlzenýma, ulepenýma očima, někdy z nich může vytékat až hnis. Činčilu přemístíme do kryté místnosti, vyměníme piliny např. za ganulovanou podestýlku a na několik dní odebereme písek na koupání. Pokud se to nezlepší, propláchneme heřmánkem nebo borovou vodou, veterinář může předepsat oční kapky.