Bydlení
Klec by měla být tak metr vysoká, dostatečně prostorná, s poličkami. Klec není nikdy příliš velká! Nikdy akvárium!
Materiál by měl být odolný činčilím zubům – pozor na plasty, mříže (pletivo) nebarvené ani potažené umělou hmotou, šířka oka pletiva by neměla být větší než 14 mm(na šířku prstu). Poličky by neměly být z lamina.Poličky jsou nejlepší ze smrkového neopracovaného dřeva.
Klec nesmí být na přímém slunci ani v průvanu. Není dobré mít činčilu v ložnici, v noci dělá velký hluk(co teprve když je jich víc!).
Čištění optimálně jednou týdně netoxickými prostředky, jinak dle znečištění.
Podestýlka:
Hobliny(mohou dráždit oči), kukuřičná drť(pod tu je možné dávat kočkolit, pokud to činčila nežere) , dřevěné granuláty .
Vybavení klece:
Velká silná větev, domeček na spaní, miska na krmení, seníček, napáječka s kovovým pítkem, něco na obrušování zubů, koupelna s pískem.
Písek:
Činčilí srst nesnese vlhko. Činčilu nikdy nekoupejte ve vodě! To může způsobit zápal plic a následnou smrt.
Kožíšek si činčila čistí popelením ve speciálním jemném písku pro činčily. Kupujte ve zverimexu, osvědčené značky Witte Molen, Sandy(Vitacraft), Sonnenland, Apetit, Darwins, Blue Cloud. Při problémech přidávat Fungistop proti plísním.
Výběh:
Činčilka je noční tvor, probouzí se až k večeru. Dopřejte činčilce denně aspoň hodinový výběh po bytě. Nezapomeňte schovat kabely a nebezpečné věci, protože činčilka všechno s oblibou hlodá.
Ostatní zvířata:
Obecně se nedoporučuje chovat v bytě zároveň jiná zvířata kvůli rozdílnému biorytmu, aby činčila netrpěla stresem z hluku apod.